محتوا محتوا

شناسه : 11086892
مدیرکل ارشاد یزد:


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از قرارگرفتن شهر فرهنگی و تاریخی یزد در بین 10شهر مطرح برای پایتخت کتاب ایران خبر داد.

به گزارش یزد هنر؛ علی غیاثی ندوشن با اعلام این خبر به برخی ویژگی های و پتانسیل های یزد اشاره کرد و گفت:یزد اولین شهرخشتی خام جهان  ودومین شهر تاریخی جهان بعد از ونیز ایتالیا است.

وی با بیان اینکه شهر تاریخی یزد درآستانه ثبت جهانی قراردارد،افزود:ازشش جایز فرهنگی یونسکو چهار جایزه آن متعلق به یزد بوده است.وی در ادامه با بیان اینکه این استان رتبه اول کشوری از لحاظ سرانه کتابخانه ای رادراختیار دارد،گفت:به ازای هر9366نفردر یزد یک کتابخانه وجود دارد.درحایکه میانگین کشوری برای هر35هزار نفریک کتابخانه می باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد تصریح کرد:از112کتابخانه عمومی 48کتابخانه خیر سازوجود دارد.وی در عین حال بااشاره به مجهز شدن مساجد استان یزد به کتابخانه ،گفت:40درصد مساجد استان یزد دارای کانون فرهنگی و کتابخانه هستند.

غیاثی ندوشن همچنین به برخی مشاهیر و مفاخر یزداشاره کرد و افزود:وحشی بافقی،فرخی یزدی،ریاضی یزدی،اخوان ثالث،آذریزدی،ایرج افشار، حاج شیخ عبدالکریم حائری  و...همگی از برندبرتر فرهنگی یزد به شمار می رود.

به گفته این مقام مسئول،پدران 10علوم از یزد به پاخواسته اند که نشان می دهد یزدیها برای علم و به خصوص حوزه کتاب اهمیت زیادی قائل هستند.
وی پدران علوم مختلف رابرای نمونه به دکتر سیاسی پدر روانشناسی،دکترکاردان پدرعلم مشاوره،ایرج افشار پدرعلم کتابشناسی،استاد پیرنیا پدرمعماری،استاداذریزدی پدر نوین ادبیات کودک،استاد قلم سیاه پدرعلم فیزیک هسته ای،حاج شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه علمیه قم،دکتر بهزاد پدرگرافیک و استاد فیاض را پدر علم قنات ایران اشاره کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برنامه های شاخص این استان برای پایتخت کتاب را؛ حفظ فرهنگ بومی یزد و برقراری ارتباط با سایر فرهنگ ها ، ایجاد اشتیاق و میل به خواندن و نوشتن در بین کودکان، استفاده از کتاب در راستای حل مشکلات اجتماعی،بازآرایی شهری و نمایش به صورت ویترین کتاب، تبلیغات شهری، ساخت و نمایش آثار حجمی و ایستگاههای کوچک مطالعه و بالاخره نشاط آفرینی پیرامون موضوع کتاب اعلام کرد.

منبع:روابط عمومی کل ارشاد استان یزد