محتوا محتوا

شناسه : 29730407
هنرمند پیشکسوت یزدی:


هنرمند پیشکسوت یزدی گفت: ای کاش مسئولان در هرجایگاهی که قرار دارند به وعده های خود عمل می‌کردند.

علی هویدایی، متولد یزد در خانواده ای مذهبی واقع در محله مسجد جامع یزد پرورش یافت. وی نوجوانی را در محله تاریخی فهادان یزد سپری کرد و از همان دوران از استعداد خود در رشته بازیگری مطلع شد.

وی از سال 56 وارد عرصه نمایش شد و از همان ابتدا در بسیاری از اجراهای صحنه ای، حضوری مؤثر را از خود نشان داد. بازی در تئاتر و سینما و حضور در سریال های  تلویزیونی و همچنین کار نویسندگی و کارگردانی از نکات شاخص کارنامه هنری این هنرمند است.

این هنرمند یزدی در مصاحبه با خبرنگار یزدهنر از حال و هوای آن روز و این روزهای خود، سخن به میان آورد: نمایش «تفاهم» اولین کار بنده به شمار می‌رود که کارگردانی آن را هنرمند پیشکسوت محمدرضا شجریان به عهده داشت.

بعد از انقلاب به صورت جدی فعالیت خود را آغاز کردم

وی در ادامه افزود: «سنگر» اولین نمایشی بود که بعد از انقلاب در آن ایفای نقش کردم. حضور هنرمند باتجربه و پیشکسوتی چون استاد«هاشم ارکان» در یزد، نقطه عطفی در پیشرفت روزافزون بنده در عرصه هنر بود، چراکه این فرد از تجربه و هنرمندی بسیار بالایی برخوردار بود و من از مکتب او، درس های فراوان را آموختنم.

هویدایی اذعان کرد: کسب فیض از هنرمندانی چون محمدرضا شجریان و مرتضی کوراغلی که از هنرمندان پیشکسوت یزد هستند، در راستای رسیدن به اهدافم بسیار تاثیر گذار بود. در سال 65 با اجرای نمایشی در مناطق جنگی جنوب خاطره ای جالب برای من اتفاق افتاد: پس از اجرای آن نمایش که نقش من موجب لبخند جمع کثیری از مخاطین شده بود، سربازان برای تشکر از من، بنده را بر سر دست هایشان بالا و پایین می‌انداختند، نکته جالب اینکه پس از تکرار چند مرتبه این حرکت، سربازان با فرمان و صدای فرمانده خود به سرعت مکان را ترک کردند و بنده در ارتفاع  رها شدم که در فرود دستی نبود که مانع فرود من به زمین شود و همانجا صحنه خنده آوری را برای من و رزمندگان ایجاد کرد که در همان جا مهره پنجم کمر من آسیب دید که مدت ها بعد در صحنه از سریال«حاکم و قصاب» که باید من از صخره ای به پایین می‌پریدم که مهره کمر من صدمه بیشتری را متحمل شد و هنوز هم درگیر این بیماری هستم.

وی بیان کرد: ایفای نقش در کنار هنرمندان مطرح کشوری چون؛ جمشید مشایخی، پرویز پرستویی، داریوش ارجمند، امین تارخ، محمد علی کشاورز، بهزاد فراهانی، مرحوم کاظم افرند نیا، و هنرمندانی چون فریبا کوثری، مهشید افشارپناه، فرزانه کابلی، ساره بیات، پرستو گلستانی، مرحوم محمود مشروطه، مرحوم جلال مقدم، حسین سلیمانی، امیر نوری، مختار سایقی، خسرو دستگیر از افتخارات بنده در این زمینه به شمار می‌رود.

همسرم بسیار برای من صبوری و فداکاری کرده است

این بازیگر در خصوص شغل فرزندان خود اظهار داشت: بنده دارای دو فرزند پسر هستم که هر دو آنها پزشک و در حال خدمت به مردم شریف ایران هستند و بنده بسیار از عملکرد آن ها خرسندم و تربیت چنین فرزندان صالحی را مدیون همسر فداکارم هستم که خود از پرستاران بازنشسته می‌باشد چرا که زندگی با یک فرد بازیگر بسیار سخت و دشوار است.

ای کاش مسئولین به عهد خود وفادار  بودند

هنرمند پیشکسوت یزدی در ادامه صحبت های خود به قول ها و وعده های مسئولین اشاره و عنوان کرد: ای کاش اگر مسئولی در هرجایگاهی که قرار دارد، وعده ای را به مردم می‌داد، به آن وعده عمل می‌کرد.

وی از صدا و سیمای مرکز یزد انتقاد کرد: متاسفانه صدا و سیمای مرکز یزد، انحصاری شده است به طوری که تنها عده خاصی از هنرمندان اجازه ورود به عرصه صدا و سیما را دارند و هیچ گونه حمایتی از هنرمندان صاحب نظر و پیشکسوت نمی‌شود.

هویدایی در پایان، خطاب به هنرمندان جوان بیان داشت: به هنرمندان جوان توصیه می‌کنم که با مطالعه و قانونمند پا درعرصه بی‌کران هنر بگذارند و از حواشی خود را دور کنند و بارها یادآور شده ام که خانه هنر هم مانند هر خانه ای درب ورودی دارد، اما در خانه ی هنر نامرئی است باید آن‌را با مطالعه و فراگرفتن فنون  پیدا کنیم و این را بدانیم که از دیوار خانه وارد خانه هنر شدن؛ جز تباهی و نابودی چیزی عاید انسان نخواهد شد.

 

انتهای پیام/ا.م