محتوا محتوا

شناسه : 29623926


کتاب «اعجاز و شگفتی‌های ریاضی در قرآن» تالیف محمد علی‌پور از سوی موسسه انتشاراتی حسینی‌اصل منتشر شده است. این کتاب به معرفی سیستم ریاضی که توسط خداوند در کتاب آسمانی قرار داده شده، می‌پردازد.

به گزارش یزدهنر؛ نویسنده کتاب «اعجاز و شگفتی‌های ریاضی در قرآن» هدف اصلی از تالیف این  کتاب را اثبات و معرفی یک منبع و مآخذ مورد اعتماد و خارج از دستبرد نوع انسان، برای پیمودن مسیر زندگی و وصول به نهایت موفقیت دانسته و معتقد است در این مجموعه، مقصود معرفی یک سیستم ریاضی است که توسط خداوند در یکی از کتاب‌های آسمانی نهاده شده و این سیستم ریاضی چنان در تاروپود این کتاب آسمانی تنیده شده که احتمال تصادفی بودن آن یا ساخته دست بشر بودن و یا دستبرد و تحریف آن را محال و به آسمانی بودن آن گواهی می‌دهد.
کتاب حاضر در پنج فصل تدوین شده است. فصل نخست با عنوان «معجزه ریاضی قرآن» به شرح موضوعاتی مانند اعجاز در سه کتاب بزرگ آفرینش، کشف سیستم ریاضی، طرحی بسیار شگفت‌انگیز، ارزش عددی حروف عددی و پدیده مشابه در کتب آسمانی قبلی اختصاص دارد.
نویسنده در فصل دوم که «اعجاز عددی قرآن» است، موضوعاتی همچون راز عدد ۱۹، جمله آغازین قرآن، همبستگی ارتباط اسامی خداوند در قرآن، شگفتی‌های غیرمنتظره، راز عدد ۷ و اعجاز عددی آیات در عدد ۷ را مورد بررسی قرار داده است.
سومین فصل این کتاب در هشت قسمت به معجزاتی که در کوتاه‌ترین واژه متجلی شده است (الله)، معجزه عددی لااله‌الاالله، نام محمد(ص) در سوره‌های قرآن، اعجاز عددی و ریاضی نام مسیح و آدم در قرآن، اعجاز عددی در سه سوره حشرات، عجایب عددی بسم‌الله الرحمن الرحیم، شگفتی‌ها و اعجاز عددی سوره اخلاص و اعجاز عددی در حروف مقطعه اشاره کرده است.
فصل چهارم به تشریح دو موضوع مهم و محوری اختصاص دارد. نویسنده در این فصل چیستی فایده علم روابط ریاضی و عددی در قرآن و همچنین فایده‌های تحقیق در اعجاز عددی قرآن را بیان کرده است.
در فصل پایانی کتاب نیز موضوعاتی همچون تناسب و تساوی و توازن کلمات در قرآن، ارتباط مصادیق، شگفتی عظیم، اصحاب کهف و مدت خواب آن‌ها، طرح هندسی نزول آیات، تصریح قرآن در مورد قوم عالمان بی‌عمل، برگشت به قرآن و علت اختلاف در میان مسلمانان مطرح شده است.
در صفحه ۸۲ کتاب می‌خوانیم: «تناسب و هماهنگی اعداد در قرآن کریم از جنبه‌های اعجاز این کتاب مقدس است که هر روز موارد بیشتری از آن مورد کشف و شناسایی قرار می‌گیرد. از نمونه‌های این سیتم اعجازی می‌توان به تساوی و توازن در کلمه «محبت» اشاره کرد. نکته عجیب این است که خداوند حکیم، ۱۶ آیه از کتاب خود را به «کسانی که دوست دارد» و ۱۶ آیه را به «کسانی که دوست ندارد» اختصاص داده است. به این معنا که در قرآن مجید، عبارت «الله یحب» یعنی «خداوند دوست دارد» ۱۶ بار و عبارت معکوس «الله لا یحب» یعنی «خداوند دوست ندارد» نیز به همان تعداد یعنی ۱۶ بار تکرار گردیده است!!»
در صفحه ۲۱۹ نیز آمده است: «از فایده‌های بزرگ تحقیق در اعجاز عددی قرآن این است که حقایق عددی در قرآن قابل تغییر و تبدیل نیست، برخلاف نظریه‌های علمی بهره‌گیری شده در اعجاز علمی قرآنی که ممکن است براساس توانایی‌عای علمی و تکنولوژی در دسترس هر زمان، پیشرفت و تغییر یابد و این است که شگفتی‌های عددی قرآن دارای بلاغت و اثر بیشتریست، مخصوصا که ما در عصر تکنولوژی شمارشی هستیم. (روش دودویی Binary).»
کتاب «اعجاز و شگفتی‌های ریاضی در قرآن» در ۲۹۸ صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای ۳۰ هزار تومان از سوی موسسه انتشاراتی حسینی‌اصل راهی بازار نشر شده است.

 
 
منبع: ایبنا