محتوا محتوا

شناسه : 24524775
پدرشعر آئینی کشور:


پدر شعر آئینی کشور گفت: اشعار آئینی سخیف که بدون علم و آگاهی لازم سروده شده باشد، ممکن است مورد سوء استفاده و ابزار دست دشمنان قرارگیرد.

به گزارش یزدهنر، محمد علی مجاهدی یکشنبه شب در همایش سوگواره شعر امام حسن مجتبی(ع) درقم افزود: یک شاعر و مداح باید منابع دست اول روایی را مرور کرده و آموزه های دینی و معرفتی اهل بیت(ع) را بداند، وگرنه ممکن است که به خطا رفته و دشمنان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) سوء استفاده کنند.


وی با بیان اینکه در مرحله نخست روحانیت و مبلغان وظیفه افزایش آگاهی و معرفت مردم نسبت به انوار الهی ائمه اطهار(ع) را دارند، خاطرنشان کرد: نخبگان و اندیشمندان، شاعران و هنرمندان و رسانه ها باید پشت سر حوزه های علمیه برای رشد و توسعه معارف ناب اهل بیت(ع) در جامعه تلاش نمایند.


پدر شعر آئینی کشور با اشاره به ویژگی ها و جایگاه برجسته شعر آئینی، تصریح کرد: تفکر اسلامی، تفکر رهایی بخش و ظلم ستیز است و هیچ گاه در کنار ظالمان و مستکبران قرار نمی گیرد،از این رو شاعران مسلمان باید با استفاده از محتوای دینی برای حریت و آزادگی شعر بسرایند.


وی با بیان اینکه پس از انقلاب اسلامی رویش های چشمگیری در عرصه شعر آئینی ایجاد شده است، اظهار داشت: امروز شعر آئینی و ولایی درجایگاه بسیار خوبی قرار گرفته و شاهد اشعار گرانبها و ارزشمندی دراین حوزه هستیم که درتاریخچه شعر کهن جای آن خالی بوده است، البته به دلیل غفلت و ناآگاهی شاهد ریزش هایی نیز بوده ایم.


مجاهدی در پایان با بیان اینکه نباید درفرهنگ عظیم عاشورا که ابرواژه هایی را درون خود پرورش داده است، واژه های ذلت باری که موجب رنجش اهل بیت(ع) است داخل شود، گفت: همواره باید توجه داشته باشیم که خط قرمز ما در شعر ولایی، مقام الوهیت برای معصومین(ع) است.


همایش سوگواره شعر امام حسن مجتبی(ع) همزمان با شب شهادت این امام همام با حضور جمعی از شاعران و مدیحه سرایان آئینی از جمله استاد محمدعلی مجاهدی، حاج حسین غفاری اردبیلی، صابر خراسانی، عباس شاهزیدی و سید حمیدرضا برقعی و با مداحی مداح اهل بیت(ع) حاج علی انسانی در سالن همایش های مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم برگزار شد. 

 

 ایرنا