محتوا محتوا

شناسه : 30394698


دبیرعلمی هفتمین جشنواره سراسری شعر بسیج موسوم به زلال رضوی تعداد شاعران شرکت کننده در این رویداد ادبی را 566 تن دانست، و گفت: 2 هزار شعر به دبیرخانه جشنواره مذکور ارسال شده است.

به گزارش یزدهنر به نقل از پایگاه خبری تحلیلی سیمرغ ، محمد علی مجاهدی  اظهار داشت: آثار و شاعران این جشنواره به لحاظ کمی در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده و استقبال از یک حرکت خودجوش مردمی و بسیجی موجب خشنودی متولیان امور فرهنگی کشور را فراهم نموده است.

وی همچنین حضور 77 تن از شاعران قمی و ارایه 250 اثر از سوی آنها در این جشنواره را نوعی رکورد شکنی توصیف کرد، و افزود: این جشنواره در چهار حوزه شعر کلاسیک ، شعر نوجوان و طنز، شعر محاوره و ترانه برگزار، و برای نخستین بار است که برای ترانه و محاوره یک ارزش مستقلی قائل می شویم، و به شاخص ترین ترانه جایزه ممتازی می دهیم، و این بهاء دادن به این قلمرو از شعر است چرا که در آن از عفاف و عفت، استقامت و پایداری و همچنین جهاد و شهادت سخن به میان می آید.

پدر شعر آئینی کشور در بخش دیگری از سخنان خود شعر آئینی را شعری به لحاظ محتوایی برگرفته از روایت های متون روایی شیعی عنوان کرد، و افزود: آن چیزی که این نوع شعر را ممتاز می کند جنبه معنوی و معنایی شعر آئینی است که به نوعی متاثر از کلام وحی است.

مجاهدی با بیان اینکه بر خلاف تصورها شعر آئینی تنها در 2 مقوله مناقب و مصایب اهل بیت محدود و منحصر نمی شود، افزود: شعر ولایی قطعه پازل موضوعی شعر آئینی است، که توحید، حکمت، معرفت، اخلاق و آداب اجتماعی و به طور کلی دستورالعمل هایی که برای خودسازی ها، پیرایش های باطنی و با هوای نفس در ستیز بودن که از آن در شرع مقدس به جهاد اکبر تعبیر می شود، و کسب فضایل معنوی و دوری از رذایل اخلاقی از زیر مجموعه های آن به شمار می روند.

وی گفت: وقتی می گوییم شعر آئینی در حقیقت این نوع شعر شامل شعر توحیدی، اخلاقی، رهایی، دفاع مقدس انتظار و شهادت می شود که خود آن چندین زیر مجموعه دارد که شعر نبوی، علوی، فاطمی، بقیع، رضوی و مقوله های دیگری که مرتبط با مکتب اهل بیت است، از جمله آن محسوب می شود.

وی با اشاره به جایگاه شعر رضوی تصریح کرد: امروز یک شاعر متعهد اگر می خواهد در قلمرو شعر رضوی شعر بسراید ، باید پیش از هر چیز زندگی نامه امام رضا (ع) را از منابع دست اول شیعی به دقت و با آگاهی کامل مطالعه کند.

این استاد برجسته شعر و ادبیات کشور اذعان داشت: لازمه معرفت پیدا کردن به وجود امام رضا (ع) این است که شاعران قبل از سرودن شعر رضوی باید آگاهی خود را بالا ببرند و رفع آتش و تشنگی را از سرچشمه کنند نه از آبی که از بستر تاریخی که 14 قرن حرکت کرده و به ما رسیده است، چون خواهی نخواهی با خود خس و خاشاک نیز آورده و بواسطه زیاد بودن تحریف و گزافه و خرافه که از سوی دشمنان به شیعه نسبت داده می شود نیازمند پالایش است.

دبیر علمی جشنواره زلال رضوی همچنین با بیان اینکه شعر شیعی چه بخواهیم و چه نخواهیم خون نگاشته است و سابقه خون و شهادت دارد، افزود: امروز ما آئینه دیروز ما است و دیروز هم با سازو کارهای زمانه خود همین برنامه ها و ترفندها بوده است.

مراسم پایانی این جشنواره امروز  جمعه بیستم مرداد ماه از ساعت 18 تا 20 در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار می شود.