محتوا محتوا

شناسه : 22453513
نقدی بر اثر سعید شهریار؛


محمد رسول شجاعی تفتی از هنرمندان نمایشی استان یزد به نقد و بررسی نمایش«عبور از غبار»به کارگردانی سعید شهریار پرداخته است.

به گزارش خبرنگار یزد هنر؛ محمد رسول شجاعی تفتی از هنرمندان نمایشی استان یزد به نقد و بررسی نمایش«عبور از غبار»به کارگردانی سعید شهریار پرداخته است که متن کامل را در زیر می توانید مشاهده کنید.

در سومین شب از اجرای نمایش «عبور از غبار»اثر سعید شهریار به «هتل مشیرالممالک» رفتم.محمدرضا امیرخانی نویسنده نمایش است و مهدی مالکی، حسن طهماسبی، مجتبی ملک ثابت، داوود زارچی، فخرالسادات طباطبایی، مجتبی مطلبی نیز در این نمایش به ایفای نقش پرداخته اند.

نویسنده نمایش از هنرمندان خوب و فهیم استان است که بخوبی توانسته یک قصه دراماتیک از نسل امروز و دیروز را با تفکرات و نظرات خاص خودشان رودروی هم قرار دهد.

مشخص است که نویسنده دغدغه ها و صحبت های عموم مردم و جامعه کنونی بخصوص جامعه ایثارگران را بخوبی درک کرده و از بتن آنها قصه ای زیبا نوشته که بصورت یک ملو درام اجتماعی و بصورت نمایشنامه ارائه داده است.

البته ناگفته نماند که به جهت حفظ کرامت و حرمت این قشر از جامعه ملاحظاتی نیز داشته است و همچنین سعی کرده که شان و جایگاه و منزلت شخصیت های دیگر را نیز به نحو خوبی با انتخاب دیالوگ های مناسب حفظ نماید.

سعید شهریار با توجه به سابقه و رزومه خوبی که در فعالیتهای هنری مخصوصا تئاتر دارند بخوبی توانستند با استفاده از هنرجویان و هنرمندان تئاتر یزد این نمایش را رهبری کنند.

البته اما و اگرهایی هست که بود یا نبود آن این نمایش را خاص تر می کرد ولی در عین حال با بازی های روان و یکدست هنرمندان نمایشی باور پذیر را می بینیم و از اتفاقات آن لذت می بریم.

بازیگران انتخاب شده بخوبی از ایفای نقش بر آمده اند هرچند که کارگردان در انتخاب بعضی از بازیگران شاید می توانست دقت نظر بیشتری بخرج بدهد.

همچنان که انتخاب فضای اجرای نمایش قابل قبول است ولی در عین حال می توانست بهتر باشد.

امیدوارم مردم فهیم و هنر دوست استان یزد مخصوصا هنرمندان و هنرجویان  تئاتر با حضور در محل اجرای نمایش جهت ترویج فعالیت های فرهنگی و هنری مخصوصا تئاتر مشوقی خوب باشند.